CZYTELNICTWO GMINNE


Gminna biblioteka publiczna w Raszówce


Filia
w Chróstniku

Filia w Niemstowie

Filia w Miłoradzicach

Filia
w Oborze

Filia
w Księginicach

Punkt Biblioteczny w Zimnej Wodzie

98 154 szt.

Stan księgozbioru na dzień 31.12.2021 r.

1 987 szt.

Liczba zakupionych i otrzymanych książek w 2021 r.


776 szt.

Liczba audiobooków
na dzień 31.12.2021 r.

17 szt.

Liczba zakupionych i otrzymanych audiobooków w 202a r.

1 116

Liczba aktywnych użytkowników

16 709

Liczba wypożyczeń

9 812

Liczba odwiedzin w bibliotekach

79

Liczba odwiedzin w czytelniW 2021 r. ze względu na epidemię koronawirusa spotkania zaplanowane z czytelnikami w większości nie odbywały się. Udostępnianie zbiorów odbywało się w reżimie sanitarnym, często książki były wcześniej zamawiane przez czytelników, a następnie wydawane przez bibliotekarzy. Działania promujące czytelnictwo i bibliotekę przeniesiono do sieci. Na stronie internetowej biblioteki, a w szczególności na FB pojawiło się wiele ciekawych artykułów (60 artykułów na stronie internetowej, 155 postów na FB).


Od kwietnia 2013 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Raszówce bierze udział w projekcie „Ibuki na Dolnym Śląsku” Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu udostępniając obecnie bezpłatnie czytelnikom ponad 2.500 ibuków z bazy Państwowego Wydawnictwa Naukowego, z których korzystać można zarówno w bibliotekach jak i w domu poprzez przeglądarkę internetową na platformie libra.ibuk.pl. Zainteresowani czytelnicy otrzymują w swoich bibliotekach bezpłatnie PIN-y umożliwiające założenie konta, logowanie się i BEZPŁATNE korzystanie ze wszystkich dostępnych w ramach projektu ibuków na platformie libra.ibuk.pl. Projekt nie daje możliwości kopiowania czy drukowania treści. Opcje te użytkownicy mogą wykupić sobie sami. Dostępne książki to głównie literatura popularnonaukowa, naukowa z różnych dziedzin, ale również tytuły z literatury pięknej dla dorosłych i dzieci. Koszt udziału w projekcie w 2021 r. wynosi 1.844,73 zł.


Od 1 stycznia 2017 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Raszówce jest jedną z ponad 50 bibliotek na Dolnym Śląsku biorących udział w projekcie Legimi na Dolnym Śląsku. Biblioteki na mocy podpisanego porozumienia udostępniają swoim czytelnikom bezpłatnie kody dostępu do publikacji elektronicznych udostępnionych przez firmę Legimi z Poznania. Koszt udziału w projekcie w 2021 r. wyniósł 23.000,00 zł (znaczny wzrost zainteresowania Legimi ze strony czytelników). Dzięki podpisanemu porozumieniu każda z bibliotek umożliwia swoim czytelnikom korzystanie z blisko 60.000 książek elektronicznych (e-booków i audiobooków), przy czym ilość egzemplarzy danego tytułu jest nieograniczona. Użytkownicy Legimi nie potrzebują stałego dostępu do Internetu. Wystarczy, że zalogują się na swoje konto raz w tygodniu. Pobrane poprzez aplikację Legimi książki można czytać lub słuchać w każdym miejscu i czasie na dowolnym urządzeniu (komórka, czytnik, tablet, komputer stacjonarny/laptop). W ciągu roku na stronie internetowej biblioteki oraz FB zamieszczane są posty promujące e-booki. Również podczas organizowanych w ciągu roku wydarzeń zachęca się ich uczestników do korzystania z książek elektronicznych i audiobooków.


W bibliotekach dostępny jest księgozbiór serii Duże Litery. Księgozbiór został zapoczątkowany w 2015 r. w ramach projektu „Senior - aktywny czytelnik. Zakup książek z serii Duże Litery do Gminnej Biblioteki Publicznej w Raszówce oraz jej pięciu filii na terenie Gminy Lubin. Poszerzenie oferty czytelniczej dla osób starszych i/lub słabowidzących”. Książki zakupione w ramach projektu cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem czytelników zarówno tych mających problemy z czytaniem standardowej czcionki jak i tych szukających komfortu podczas czytania - wygoda czytania większej czcionki bez obciążania wzroku. W każdej placówce znajduje się 173 egzemplarze o wartości 6.867,15 zł. Ogółem w bibliotekach Gminy Lubin księgozbiór ten zawiera 1.038 książek, a jego wartość to 41.202,90 zł. Brak zakupów w 2021 r.


Biblioteka zakwalifikowała się do 4. rundy Programu Rozwoju Bibliotek. Program finansowany jest przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolność, w ramach umowy zawartej z Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w latach 2021-2022. Celem programu jest wzmocnienie roli informacyjnej i społecznej publicznych bibliotek gminnych, w gminach do 50 tys. mieszkańców. Wsparcie obejmuje rozwój instytucjonalny bibliotek, poprzez szereg szkoleń dla pracowników, warsztatów, konsultacji eksperckich oraz dostarczenie na własność sprzętu - laptopa, tabletu i kamery internetowej. Do programu zgłoszeni zostali: dyrektor, pracownik biblioteki w Raszówce oraz pracownik filii w Księginicach, ale w część zajęć zaangażowani będą również pozostali pracownicy. Szkolenia odbywają się on-line natomiast w 2022 r. mają być również stacjonarnie.Dotacja podmiotowa dla gminnej biblioteki publicznej w 2021 r.

640 000

+10,61%

do roku 2020Cyfrowa wypożyczalnia "ACADEMICA".


academica

Gminna Biblioteka w Raszówce wraz z filiami umożliwia bezpłatny dostęp do zdigitalizowanych zbiorów Biblioteki Narodowej, w tym chronionych prawem autorskim, na terminalu biblioteki, for­ma wypożyczeń międzybibliotecznych. Do korzystania dla uczniów, studentów, nauczycieli, doktorantów.działalność kulturalna i edukacyjna bibliotekZdjęcie dziewczynek przy stoliku.

v edycja ogólnopolskiego czytania jeżycajdy

marzec 2021 r.

Zdjęcie kobiety z książką.

tydzień bibliotek

maj 2021 r.

Zdjęcie chłopców sali klasowej.

XX ogólnopolski tydzień czytania dzieciom

maj 2021 r.

Zdjęcie dzieci z autkami.

wakacyjne zajęcia dla dzieci

lipiec 2021 r.

Zdjęcie dzieci w sali bibliotecznej.

dzień głośnego czytania

wrzesień 2021 r.

Zdjęcie dzieci wykonujące prace plastyczne.

zajęcia o komiksach

wrzesień 2021 r.

Zdjęcie osób w strojach teatralnych.

narodowe czytanie

wrzesień 2021 r.

Zdjęcie przedstawia zebranie w sali.

noc bibliotek

październik 2021 r.

Zdjęcie przedstawia dzieci w sali bibliotecznej.

urodziny kubusia puchatka - zajęcia dla dzieci

październik 2021 r.

Zdjęcie dzieci czytających książki.

zajęcia czytelniczo-plastyczne - zwierz co o nim wiesz

październik 2021 r.

Zdjęcie stoiska na kiermaszu książki.

kiermasz taniej książki

listopad 2021 r.

Zdjęcie mężczyzny trzymającego maskotkę kurczaka.

spotkanie z panem poetą

listopad 2021 r.

Zdjęcie dzieci oglądające książeczki.

zajęcia z okazji rocznicy odzyskania niepodległości

listopad 2021 r.

Zdjęcie kobiet w strojach galowych.

wieczór patriotyczny

listopad 2021 r.